Pomoc naukowa (zadania, tłumaczenia itp.)

Makbeta.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
08 czerwca 2011 20:46
http://www.wolnelektury.pl/katalog/motyw/theatrum-mundi/
edit: daram ten cytat odnosi się do toposu theatrum mundi, wystarczy wygooglać 😉
dzięki dziewczyny  :kwiatek:
Bardzo ładnie prosze o przetłumaczenie.
Spaliśmy w takim Gasthausie w Szwajcarii i otóż po ponad miesiącu dostaliśmy od nich kartkę pocztową, na której było napisane:
Sie haben im Zimmer zwei Tacken (chyba Tacken, to T jest napisane w dziwaczny sposób) vergessen. Porto ca. 17 E. Bitte um Antwort.
Z całego tekstu zrozumiałam 17 euro. Że my coś zapomnieliśmy, czy oni nam czegoś nie policzyli, czy jak?
😂 Z minibaru dwa porto wypiliście?
pokemon Zostawiliście w pokoju  i proszą o kontakt. Ale niestety nie wiem co to te Tacken😉 Nie znam takiego słowa, więc może źle przeczytałaś😉
Mogłam źle przeczytac, bo ta litera jest dziwaczna. Ni to T, ni to L, nie to F.  😁
Na szczęście minibaru tam nie było.
Słownik mówi:
Tacken - gastronomia
Lacken - farby
Facken - latarki
Zeskanowałam tą kartkę:



No i mam dylemat, czy ja mam dopłacić to 17 euro, bo nie chcę wyjść na buraka.
Zapomnieliście dwóch kurtek. 😉
Dokładnie zapomnieliście dwóch kurtek, a 17 euro to chyba przesyłka 😉
Jaaaaaaaaaaaaa! Poleciałam do szafy sprawdzić i faktycznie nie ma kurtek.  😁 Ale się kapnęłam po czasie.
Ja wiedziałam, że w tym zajebiaszczym Gasthausie, gdzie były same wąsate dziadki, którym brakowało tylko tych ichnich haftowanych krótkich spodenek, to mili ludzie są.
Tylko jak ja mam do nich zadzwonić, jak oni ani w ząb po angielsku, a ja ani w ząb po niemiecku (jak widać).
Może wyślę im to 17 euro listem czy jak. Tylko co ja im napiszę?

Edit - no i wielkie dzięki 🙂
Jacke! Czy tam Jake! Kurtka!
Przecież sama kurtkami adidas handlowałam w NRD!
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
10 czerwca 2011 08:23
Poko, moge ci pomoc 🙂 zastanow sie jak chcesz to zalatwic i daj znac. Wieczorem bede w dpmu.
Strasznie Wam wszystkim dziękuję  :kwiatek:

Mam nadzieję, że z pomocą Gieni-Pigwy uda mi się problem rozwiązać do końca.
Znalazłam zadanie i nie za bardzo ogarniam o co w nim chodzi, mianowicie:

Ile i jakie cząsteczki są składnikami jonu magnezu?
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
10 czerwca 2011 16:49
to raczej chodzi o konfiguracje elektronowa ionu magnezu chyba.... bo inaczej to tez nie wiem o co chodzi  😵
Znalazłam zadanie i nie za bardzo ogarniam o co w nim chodzi, mianowicie:

Ile i jakie cząsteczki są składnikami jonu magnezu?


Pigwa - to, albo calkiem banalne pytanie- ze 12 protonow, 12 neutronow i 10 elektronow.
sei   . let's grow old together & die at the same time .
14 czerwca 2011 15:17
do osób z kierunków informatyczno-matematycznych mam prośbę. jesli ktoś z was jest po egzaminie licencjackim albo akurat się przygotowywuje... wrzucam w załączniku 'moje' pytania. jesli któreś się pokrywają może mogłabym od was dostać odpowiedzi?  :kwiatek:
Może znalazłaby się jakaś dobra duszyczka, która mogłaby rozwiązać takie zadania? Będę baaardzo wdzięczna :kwiatek:

Zad 1
Średni koszt kapitału spółki przed planowanymi działaniami wynosi 10,61%. Spółka ma do dyspozycji kredyt r = 9% (na rok), udział kredytu w strukturze kapitału = 35%. Stopa podatkowa = 19%.
Zarząd chce zgromadzić 20 mln na finansowanie projektu:
- zysk zatrzymany 4 mln
- emisja akcji za 5 mln, p = 75zl/akcję, f = 2%, D = 5zł, q = 6%
- kredyt: 4 mln r = 9,5%
- kredyt: 7 mln r = 10,5%
a) Ustal koszt KW przed podwyższeniem kapitału
b) WACC
c) Który warto wybrać?

Zad 2
KW = 700 000
Kredyt bankowy = 800 000
Koszty zmienne i koszty całkowite = 600 000. Udział kosztów zmiennych = 80% kosztów stałych 20% w kosztach ogółem.
Stopa podatkowa = 19%.
Wzrost przychodów o 10%.
a) ROE, DOL, DFL, DTL.
b) Przy jakiej wysokości zysk operacyjny rentowności kapitałów własnych byłby taki sam; finansowanie tylko kapitałem własnym czy KW i długiem.

Zad 3
Przedsiębiorstwo ABC planuje nowy zakup półfabrykatów na poziomie 80 000 szt. Koszt jednej dostawy 10 000 zl, jednostkowy koszt utrzymania zapasów 200 zł. Jaka ma być optymalna wielkość dostawy (EOQ), TCS, TDC, FCC.

Niewidzialna   Czołowy hodowca Re-Volty
18 czerwca 2011 10:55
Proszę o pomoc! 🍴
1) Sklep detaliczny zakupił w hurtowni 100 kg gruszek i 200 kg jabłek za łączną kwotę 400 zł. Do ceny hurtowej sklep doliczył sobie 33 1/3% marży dla każdego rodzaju owoców. Wówczas za 3 kg gruszek i 3 kg jabłek kupionych w sklepie trzeba zapłacić 12 zł. Ile kosztuje kilogram tych owoców w hurcie, a ile w detalu?
Czy jakaś dobra dusza zna się na Excelu i robieniu wykresów z tabelek?
Utknęłam na jednej rzeczy....

:kwiatek:
Mam pojecie o pojeciu wiec moge sprobowac, ale mam najnowsza wersje excela, wiec ze starsza Ci niestety nie pomoge
Robię wykres liniowy.
Na osi x mam kolejne lata, y to wartość w złotówkach.
Kolejne lata mają kolejne "kropki" na liniach.
Czy da się zrobić tak, żeby te kolejne kropki nie pokazywały wartości, ale o ile się różnią od poprzedniej?
Jeśli np. 2010 miałoby 100 zł a 2011 - 120, czy ta druga kropka może mieć opis + 20 pkt proc.?
Takie dane mam zresztą w osobnych kolumnach w arkuszu, z którego ciągnę dane do wykresu.

Mam nadzieję, że nie namąciłam strasznie, o co mi chodzi.
Jesli masz te dane w osobnym arkuszu, to sie da, pod warunkiem ze +20 punktow % masz wpisane tak, ze excel przyjmuje to jako liczbe nie jako tekst.

w jednej kolumnie wklejasz dane w liczbach na rok 2010, w drugiej te w punktach procentowych, w trzeciej lata
robisz wykres, punktowy albo liniowy
edytujesz serie danych, tak, ze rok 2010 ma wartosc y jaka tam ma, a wartosc x 2010. Punty procentowe zaznaczasz jako druga serie danych w podobny sposob.
Teraz, zeby Twoje punty procentowe wygladaly normalnie a nie przyklejony do osi x, kilikasz prawym przyciskiem na te punty, wybierasz formatuj serie danych, z menu wybierasz os i zaznaczasz cos w stylu pokaz serie na drugiej osi (mam excela po ang, wiec nie wiem jak to bedzie dokladnie). teraz pojawia sie os do liczb z lewej i os do procentow z prawej strony i wszystko ladnie widac.
Tak jest w nowym excelu, w starym to moze byc w opcjach wykresu, zamiast w formatuj serie danych, nie jestem pewna

Solina   Wszyscy mamy źle w głowach że żyjemy hej hej la la
24 czerwca 2011 11:46
[quote author=karolina_ link=topic=136.msg1050143#msg1050143 date=1308782541]
Mam pojecie o pojeciu wiec moge sprobowac, ale mam najnowsza wersje excela, wiec ze starsza Ci niestety nie pomoge
[/quote]
polecam w takich przypadkach zainstalować sobie bezpłatny dodatek do office "Zapisz jako PDF lub XPS" można wtedy bez problemu pisać sobie w najnowszym offisie i zapisać dla poprzednich lat tak że inna osoba ze starszym to odczyta. miałam zawsze z tym problem bo przeważnie mam najnowszego offica i nikt ode mnie nie mógł otowrzyć plików.
karolina_, dzięki 🙂
A zanim zacznę to robić... Czy to znaczy, że mogę mieć tak, że kolejne kropki na linii danej serii będą miały wartość np. 100, 120, 90, a podpisy tychże kropek: -, + 20, -30? Oś Y będzie pokazywała wartości (10, 20, 30 itd), X kolejne lata (2009, 2010, 2011).
bedziesz miec dwie osie y, z prawej i z lewej strony, jedna bedzie pokazywac wartosci w zl, druga w %, os x bedzie pokazywac kolejne lata. A wykres bedzie mial dwie linie badz dwa kolory punktow - bo masz dwie serie danych, jedna w zl, druga w %. Kolor mozna oczywiscie zmienic na ten sam.
Natomiast jesli chcesz zeby os y pokazywala wartosci w zl, a tylko podpisy pod punktami byly rozne (zl pod pierwszym i +x% dalej), to tak sie w excelu nie da, zrob wtedy normalny wykres i dodaj podpisy w illustratorze (jesli da sie wyeksportowac wykres jako plik eps albo tak wjkleic zeby widzial wykres jako wykres skladajacy sie z jakistam elementow, a nie jako jeden obraz), a jak sie nie da w illustratorze to w photoshopie.
:kwiatek: Dzięki wielkie! Rozjaśniło mi się.
Jak będzie brzmiało po niemiecku zdanie, że:
Hans został wcielony do armii w czerwcu 1943 roku w miejscowości Jakiejśtam.
w część zdania to będzie Armee im Juni 1943 im Ort Jakaśtam. Ale nie wiem jak będzie wcielony w czasie przeszłym. Słownik podaje kilka opcji, a ja nie wiem, która odnosi się akurat do tego terminu.
Proszę o pomoc.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się