siodło ujeżdżeniowe

faith, - ale SLK? Nie siedziałam w szerokim, a miałam kilka wersji pod tyłkiem, zarówno starą jeszcze na drewnianej terlicy, jak i nową z adjustą (mój). Inne modele to się zgodzę 🙂 Mam na prawdę wąską miednice, a konia szerokiego, więc trochę się naszukałam optymalnego rozwiązania.
To, co może powodować niewygodę to głębokość, bo SLK jest mocno głębokim siodłem, przedni łęk jest mocno podciągnięty do góry. I bardziej bym w sumie obstawiała ten kształt niż samą szerokość. Kształt może faktycznie nie pasować, jeszcze jak z koniem nie zagra to całkiem.
Tak, SLK.
Te NS różnią się dość odczuwalnie od standardowego siedziska 🙂
Tak samo jest różnica między LH a HH, w sensie odczuwalnosci dla jeźdźca.
A to już 4 różne możliwości profilowania nam daje 🙂
Revolto kochana
Potrzebuję siodło ujeżdżeniowe z terlicą/łękiem w kształcie U
I z długą sztycą
Na jakie marki w ogóle patrzeć?
Kieffer, Passier, Albion - zwłaszcza w opcji high head, może Sommer, zależy jak długa ta sztyca ma być.
faith, 🌷
Ale że Kieffer? Wszystkie z którymi miałam do czynienia strasznie wąskie były…
A kucyk tak 34 Prestige i ogólnie okrągło-szeroki😔
Pytałaś o u-kształtne, nic nie wspominałaś o szerokości 🙂

Kieffery też bywają szerokie, ale trzeba szukać w nowszych modelach, na rynku wtórnym są głównie dość wiekowe siodła, a kiedyś powszechne była siodła tzw 'pasujace na każdego konia ' 😉 czyli na średniego śledzia :P

Jak okraglo-szeroki to może być że Albion przypasuje, często się udaje z nimi na slazaki i wszystko co przypakowane 🙂
Na okrągło szerokie też Kent&Masters czy Fairfax z obniżonymi panelami. Ale tam nie wiem czy jest U czy nie.
Średnio, takie coś między v a u bym powiedziała, no i jak obniżony panel to raczej nie długa sztyca, te modele cob itp to raczej nie są na długiej sztycy.
faith, tam każdy model można na obniżonym panelu zamówić. Aczkolwiek jak jest opcja dopasowania czegoś „na miejscu” to też nie ma za bardzo sensu ciągnąć siodła z UK. W Albionie mi się super jeździło, ale na mojego niestety za wąskie w kłębie, musi mieć obniżony panel 🙄
Dziewierz, Stübben, sporo angielskich marek, w niektórych markach możesz zamówić przedłużaną.
Bombal,
Dziękuję🌷
Szukam używki, ale 18” mało…
Aczkolwiek jak ciut płytsze siedzisko to w 17,5 też mam szansę tyłek zmieścić…
Na Albiony paczam, bo miękkie. Stubben musi być z biomexem😬
Dziewierz, - Kieffer miał model dedykowany iberyjczykom, Lusitano chyba się nazywał. 34 wg. prestiga to jeszcze nie jest specjalnie dużo, to takie ciut szersze medium/medium-wide.
Mój kucyk jest 36 wg. prestiga 😉 a kieffera miałam jednego pasującego, no tak na styk, ale chodził w nim dobrze. Także przy 34 są spore szanse, że się zmieści 🙂
keirashara,
Dziękuję
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
27 grudnia 2023 22:53
Dziewierz, może Seabis
lusia722,
Tylko skąd go wziąć?
I kto go dopasuje?.0246974398934E+34;
Już mi naprawdę witki opadają😔
Dziewierz, a skonsultowanie z dobrym rymarzem? HB Contact albo Travelling saddler? Moze nie ma gotowca ale moga cos przystosowac? HB Contact robi tez siodla, ale nie wiem czy terlica by Ci pasowala
Dziewierz, one mają prosty system wymiennych łękow. U nas na pomorzu jezdzi z nimi DK Saddle fitter, możesz napisać do niej na fb sprawnie odpisuje, może coś Ci doradzi.
Ja miałam dopasowane na moją babe na którą nic nie pasuje, teraz koleżanka kupiła sobie skokowe na andaluza więc naprawdę daja rade na trudne przypadki.
Hello
Passier corona II - wiem że opinie fajne, Passiera Gg extra kochałam miłością wielką
Ale
Jak wypada rozmiarem siedzisko?
Bo w używkach tylko 17,5, 18 żadnej😔
Obecnie jeżdżę w Amerigo Vega 18”
Czy mój tyłek ma sznsę się zmieścić w 17,5”?
Czy ktoś ma może 17,5 i mógłby zmierzyć siedzisko w linii prostej od lęku do lęku- dałoby mi to jakiś pogląd…
Szukam siodła z lękiem w U, 18” najlepiej (ewentualnie duże 17,5), na stosunkowo krótkogrzbieta z wyraźnym kłębem, okrągłą kłodą. Dla mnie -Najchętniej niezbyt trzymające i (musi być) wygodne
Od 2 tygodni przeglądam ogłoszenia i mam załamkę
NIC nie ma…
Same 17,5”, jak Albion jakiś 18” to leciwy bardzo+wąski, Stubbenów zero, masakra
Kentaur może? Ale chyba nowy, bo w używkach bieda-to ile musiałabym czekać?
Idę popłakać w kąciku
Chyba przestanę jeździć
Chce ktoś Amerigo Vega dressage? 18”, piękny brąz, mega wygodne…
Poszukaj u Niemców, 18stki są u nich dużo bardziej popularne niż u nas.
Dziewierz, w sprawie Kentaura napisz do forumowej bombal, jest przedstawicielem Kentaura.

Szczerze ja ze względu na konia wzięłam Kentaura Ithakę APM - trochę asekuracyjnie bo potrzebowałam inne siodło a nie byłam pewna jak szybko uda mi się sprzedać stare i nie chciałam sobie robić problemów (słusznie zresztą) przy zakupie droższego. W tych pieniądzach (ok. 8000) nie miałam szans na inne siodło z zewnętrznym w miarę krótkim klockiem. Jeżdżę od września - to co mogę powiedzieć - jest na bank bardzo wygodne. Do tego stopnia, że nawet pogodziłam się jakoś z szerokim twistem. Bardzo fajna skóra - o ile pamiętam to dwu warstwowa, na górze cielak - nic się z tym nie dzieje, nawet nie bardzo są ślady użytkowania jakieś. Siedzisko miękkie bardzo. Klocek spoko choć mogłam wziąć jednak ten najkrótszy. Tylko akurat ten model nie ma płytkiego siedziska - ale są modele dużo mniej trzymające, płytsze. Wprowadzili też model z węższym twistem niż ich standardowy.

Jeśli chodzi o Passiera Coronę 17,5 - mi się wydaje, że to siodło będzie takie w odczuciach jak Amerigo Vega 18. Ono jest dość płaskie i pamiętam, że o ile Erre potrzebowałam 18" to w passierze wchodziłam w 17,5 i było mi bardzo dobrze i z boku wyglądało tak samo.
Tzn jak pomierzysz cm od łęku do łęku to każda 17.5 ma mieć tyle samo więc wyjdzie ci mniejsze ale ten pomiar jest dlatego mało "obrazowy" że liczymy go od łęku do łęku. I jeśli masz siodło, które ma przedni łęk niski a tylny wysoki to ono może mieć dokładnie taki sam rozmiar przy mierzeniu cm natomiast pozostawi ci mniej miejsca dla tyłka.
epk,
Dzięki ci wielkie!🌷
Nie zgodzę się jednak, że każde 17,5” będzie miało tyle samo cm w linii prostej od łęku do łęku. Mierzyłam ostatnio kiljanaście siodeł i baardzo różnie to wypada
Teoretycznie tyle samo powinno być mierzone od pukla do środka tylnego łęku…
faith paczałam ebay i Kleinanzeigen-18” to może ze dwie znalazłam
Ale ja chyba patrzyłam na Passier Compact Comfort😬
Dziewierz, bo to jeszcze zależy jak jest wycięty bądź nie przedni łęk. Ale tak czy tak często wszystko jest niemiarodajne. Szczególnie, że to jak mieścimy się w siedzisku zależy też od klocka - wystarczy, że noga nam się średnio układa i już lądujemy na tylnym łęku mimo dobrego siedziska.

Na Kleineanzeige faktycznie sporo 18 Passier Corona II widziałam kiedyś i nawet część w bardzo dobrych cenach.
epk,
Oczywiście, podpisuję się pod wszystkim
Ale jak mi ktoś pomierzy, że od łęku do łęku 41-42 cm, to wiem że jest sens wsiadać
A jak jest 40 albo mniej (Passier Compact 17,5) to na pewno nie…
Dziewierz, - kentaur to bardzo uczciwe siodła, ale mają szeroki twist. Pytanie, czy Ci to będzie przeszkadzać i czy ten nowy węższy by nie rozwiązał tematu 😉 Ja siedziałam tylko w starszych i tamte były dla mnie za szerokie.
Albiona to ogólnie najlepiej szukać za granicą, bo u nas od zawsze bieda w temacie. Za to na niemieckim ebuyu pamiętam wybór był spory i w całkiem przyjemnych cenach.
Myślę, że są takie 17,5, w które mogłabyś się zmieścić 🙂 Tylko to niestety trzeba mierzyć do tyłka. Prestige na pewno wypadają większe, ale tam chyba nic w U nie ma
Dziewierz, Kiedyś Kentaurów na rynku było więcej. Chyba były bardziej popularne. A jeździłaś w jakimkolwiek Kentaurze w rozmiarze 17,5? Bo może warto spróbować 🙂
Jeździłam nie w typowo ujeżdżeniowych bo tylko w paru skokówkach i we wszechstronnej Senece. Pamiętam to siodło jako strasznie, strasznie ogromne. 17,5 wychodziła spokojnie jak 18. Serio, nie wiem o co w tym chodziło, takie miałam wrażenie. Szybko się tego siodła pozbyłam, bo nawet tybinki miałam za długie przy wzroście 170.
Wszystkie były szerokie. To pewnie ten twist. Siedziało się bardzo szeroko.
Ale wszystkie były bardzo miękkie 🙂 Nie wiem jak nowe Kentaury.
Szczerze jeśli chodzi o twist to niestety w Ithace jest szeroko. Miałam pod tyłkiem jeszcze Kentaur Kirke - wg mnie miało taki sam twist ale ze względu na to, że w Ithace mam zewnętrzny klocek i noga układa się inaczej to mi to dużo mniej przeszkadza. Za to Kirke było płaskie i nietrzymające w ogóle.
Generalnie jak macie dobrego przedstawiciela to sporo się tam może w Kentaurze dowiedzieć / załatwić 😉. Mi np. zrobili tybinkę 40cm gdzie przy rozmiarze 18" minimalna tybinka to 42cm. Wiem, że weszły nowe rozwiązania - ale to by trzeba pytać forumową Bombal (Dorota Jot na fb).

Niestety ja się trochę musiałam pożegnać z siodłami z wąskim twistem bo w ogromnej większości przypadków to się wiąże z inną budową siodła od strony konia a mój koń ma jakby na ten temat swoje zdanie dość wybitnie wyrażane. Jasne, mogłabym szukać różnych rozwiązań - da się jakoś pogodzić jedno z drugim ale jeszcze dochodzi problem mojej budowy - wielkie i jednocześnie krótkie udo najlepiej układa się w siodłach z krótkim, zewnętrznym klockiem i pula siodeł się tym samym bardzo zmniejsza.
Generalnie szukanie siodła, zwłaszcza jak koń lub/i jeździec niewymiarowy, to jest jakiś koszmar…😒
Czy ktoś kojarzy które siodła brytyjskie mają drzewo w logo na nitach? Kołacze mi sie po głowie i za cholerę nie mogę sobie przypomnieć marki...
spam
Post został usunięty przez moderatora
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się