kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

szamanka z arabami jest w ogóle problem jeżeli chodzi o zadzieranie głowy. Ich anatomia, chociażby wysoko osadzony ogon, utrudniają obniżenie głowy, zaokrąglenie pleców a w konsekewncji tego wszystkiego, zebranie. Co do reakcji na wypinacze czy czambon nic Ci nie doradzę bo nie stosuję, ale podczas jazdy sprawdziło się u mnie takie podejście, że jak tylko głowa poszła trochę na dół to była pochwała i zupełny luz na wodzy. Pracujemy tak już 4,5 miesiąca i są fajne efekty  :kwiatek:
szamanka   Najwiecej nauczyl mnie moj arab...
14 listopada 2014 12:42
Tak rowniez pracuje w siodle Mirinda 😉 i przynosi te same efekty, ale na lonzy to jakas porazka...
szamanka możesz sprobowac jeszcze pracy na gogu.
szamanka a czy on w ogóle zdaje sobie sprawę z tego, że na lonżowniku jest praca, a nie radosne bieganie w kółko?
Bo opisałaś typowe zachowanie rozemocjonowanego bieganiem araba - głowa pod chmury, ogon w górze i zapitalamy.
szamanka   Najwiecej nauczyl mnie moj arab...
14 listopada 2014 12:56
Murat dobre pytanie, bo tego to i ja nie wiem
A ktokolwiek pracowal z nim na lonzy wczesniej? jak podstawowe komendy?
A zwraca w ogóle na ciebie uwagę, reaguje od razu na polecenia czy po prostu się wyłącza i leci, a ty musisz się "naprodukować", żeby zauważył, że tam jesteś i coś chcesz? Dopóki nie będziesz miała jego skupienia na tobie przez cały czas, to nie uzyskasz niczego tą metodą, bo on sobie po prostu będzie leciał w takiej pozycji, w jakiej mu najwygodniej lecieć.
szamanka   Najwiecej nauczyl mnie moj arab...
14 listopada 2014 13:02
polecenia wykonuje - nawet zmiany kierunkow, zmiany chodow, zatrzymania czy powrot do mnie. Pracowaly z nim dziewczynki w wieku 15-18 lat. zawsze trzymal glowe wysoko i zawsze na lonzy to tak wygladalo jak na zdjeciu.

Bez lonzy dochodzi skrecanie glowy na zewnetrzna.

hej! przyszedł w końcu czas na moje pierwsze ostrogi. i tu pojawia się pytanie: JAKIE?! myślałam o czymś takim: http://www.sprzetjezdziecki.com/stubben-ostrogi-stubben-steel-tec-dynamic-kolkiem-1167-p-5674.html , wydają mi się łagodne, no ale właśnie- wydają mi się. zostałam z wyborem ostróg pozostawiona sama sobie, a nie chcę wybrać czegoś, co byłoby niedobre dla konia. więc bardzo proszę o poradę, które ostrogi wybrać  :kwiatek:
hej! przyszedł w końcu czas na moje pierwsze ostrogi. i tu pojawia się pytanie: JAKIE?! myślałam o czymś takim: http://www.sprzetjezdziecki.com/stubben-ostrogi-stubben-steel-tec-dynamic-kolkiem-1167-p-5674.html , wydają mi się łagodne, no ale właśnie- wydają mi się. zostałam z wyborem ostróg pozostawiona sama sobie, a nie chcę wybrać czegoś, co byłoby niedobre dla konia. więc bardzo proszę o poradę, które ostrogi wybrać  :kwiatek:


A mnie się wydawało, że na ostrogi to może przyjść czas ale dla konia 😁
Liściu, oj wiadomo o co chodzi 😉
szamanka a jak wygląda tempo?
Na gniadej nie używałam patentów, a udało mi się wypracować to co i Ty pragniesz osiągnąć. Najpierw kobyła musiała zrozumieć, że lonża to nie zapie* po kole.
Następnie, że każda moja aprobata dotyczy rozluźnienia, opuszczenia głowy.
Klacz zrozumiała przy pierwszym podejściu (pomijając korektę tempa), przy drugim próbowała od razu mi się "przypodobać", a aktualnie nie mam jej nic do zarzucenia.
szamanka   Najwiecej nauczyl mnie moj arab...
14 listopada 2014 15:57
maluda tempo zalezy od mojej odleglosci od konia - jesli stoje na srodku kon utrzymuje rytm w kazdym chodzie, jesli podejde blizej jego lopatki zawsze tempo zwieksza, ale nie przechodzi do nastenego chodu.
Czy koń może tęsknić za innym koniem?  🙄 Mam takie przypuszczenia,że mojemu koniowi brakuje jego najlepszego przyjaciela. Otóż przez pół roku w boksie obok mojego konia mieszkał kucyk,z którym mój koń się zaprzyjaźnił. Razem spędzały czas na padoku,jak kucyk szedł na jazdę,to mój zaczynał szaleć kiedy mały znikał z zasięgu wzroku. Teraz ten kucyk stoi w innej stajni,w sumie niecały kilometr od mojej stajni. Jak konie są na padoku zarówno w jednej jak i w drugiej stajni,to mają się w zasięgu wzroku.
Miałam obawy,że jak kucyk opuści naszą stajnie,to mój koń dostanie wariacji bądź zrobi się smutny. Przez 1,5 tygodnia było okej,nic się nie działo,ale od 3 dni koń biega po boksie, grzebie, zachowuje się zupełnie inaczej niż zwykle i nie wiem,co może być tego przyczyną. Poradzicie coś?  🙄
Moonica jasne ze konie tęsknią. Skoro mogą się zaprzyjaznic to mogą potem odczuwać strate. U nas tez taka " żałoba" po utracie przyjaciela trwala 1,5 tyg. Potem koń stopniowo zaczął powracac i odnalazł juz nowego kolegę z którym się pasie.
A napewno nic mu nie jest?
Pierwsze objawy kolki wyglądają podobnie do tego co opisujesz.
Może go coś boli albo ma mniej ruchu niż normalnie.
Albo coś w jego otoczeniu sie zmieniło. Nowy, obcy koń obok,  w miejscu gdzie był przyjaciel moze być stresem.
widzexxcie,badaliśmy go - nie ma kolki. Ogólnie jest w świetnej formie,w dobrej kondycji - dostaje dobrze jeść więc myślałam,że może to po prostu nadmiar energii,ale nigdy tak się nie zachowywał jak teraz.  🙄 Po śniadaniu wychodzi na padok na cały dzień i tam jest grzeczny,ale wraca do boksu i spaceruje,grzebie. Boks obok jest teraz pusty. W zeszły weekend wybrałam się w teren i był z nami ten kucyk więc myślałam,że jak od czasu do czasu go zobaczy,to będzie dobrze,ale teraz mam wrażenie,że on naprawdę tęskni i zrobił się nerwowy. 🙁 Je bardzo nerwowo - złapie owsa w pysk,przeżuwa, na chwilę zamiera,nasłuchuje i znowu przeżuwa. Dziwne to takie. Siano je długo, kiedyś wszystko wyjadał i szedł na padok,a teraz więcej biega po boksie niż skupia się na jedzeniu...
hej, dzisiaj jak sobie tak siedziałam z moimi klaczkami to przyszły mi do głowy dwa pytania i to jest chyba najlepsze miejsce żeby je zadać 🙂 czy Wasze konie tak dziwnie kręcą głową? chyba najlepszy byłby filmik, ale to się dzieje zazwyczaj wieczorem jak przynoszę im siano, dziwnie się wtedy zachowuje, może to jakieś nerwy? a po drugie, to tak się zastanawiałam jaka jest najlepsza pora na jazdę konną albo ćwiczenia na lonży? przed czy po jedzeniu? wiem, że po jedzeniu koń ma więcej energii, ale moja np. jak zje to idzie podrzemać pod gruszę i szczerze to nie widzę jej w akcji

Może ktoś coś podpowie, pomoże?
kaktusowe yyy... ty tak serio pytasz?
Magdzior ale o co pytasz?
Przepraszam, miałam dopisać dalszy ciąg, ale dośc mocno zdziwił mnie fakt, że osoba, która ma konie tak mało ma o nich pojęcia 🤔

Chodzi mi o pytanie czy jeździć przed czy po jedzeniu, dzieciom na jednej z pierwszych wizyt w stajni opowiada się, że koń po zjedzeniu potrzebuje spokoju, nie słyszałam również o tym jakoby koń tuż po jedzeniu miał więcej energii. Odpowiedź na twoje pytanie: wazne by koń po jedzeniu miał przynajmniej te 40min-najlepiej godzinę spokoju a poza tym wszystko jedno kiedy go weźmiesz na jazdę. Z racji, iż z reguły konie jedza 3 razy dziennie to w sumie jakby nie patrzeć kedy byś nie jeździła zawsze będzie to przed jakimś posiłkiem i po jakimś jedzeniu 🤔wirek:

A co do 'kręcenia głową' to skąd mamy wiedzieć co masz na myśli 🤔wirek: mój koń rży, kręci się w kółko i owszem macha głową jak tylko słyszy, że idę z jedzeniem. Tak okazuje swoje zniecierpliwienie i pewnie radość z tego powodu. Nie mam pojęcia co robią Twoje konie i czy to normalne dla nich zachowanie.
Magdzior sama się dziwię, że takie pytania mi do głowy przychodzą, wstyd mi je zadawać, ale uczę się cały czas, a skoro mamy taki temat "pytania o podstawy" to chętnie z niego korzystam i dzięki odpowiedziom takim jak Twoja jestem pewna tego co wiem 🙂

chodziło mi o to czy konie mają jaką porę dnia w której są bardziej aktywne? moje ok południa idą spać i nie ma wyjątku czy zjedzą czy nie, po prostu idą odpocząć
Ech, bo ja już sobie wyobraziłam konia, który ledwo co zjadł osiodłanego i zabieranego do pracy, wiec wybacz ton odpowiedzi. Ale i tak na temat podstaw to sensownie byłoby jakąś porządną książkę chociaż poczytać żeby ogólne pojęcie mieć bo nie wszystko można zapytać na bieżąco.

Co do pory dnia i aktywności, może tak się przyzwyczaiły bo taki rytm dnia im 'serwujesz' , jednak koń powinien być zawsze zwarty i gotowy do pracy gdy zadecydujemy, że przyszła na to pora (chociażby zawody, gdzie nie możesz sobie wybrać godziny🙂.
he he a mój je ciągle...albo siano, albo słomę skubie albo trawę na łące...w sumie musiałabym go w nocy wyciągać ze stajni w czasie drzemki ( żartuję :P )
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
16 listopada 2014 05:48
Magdzior no tak, to podobnież jak marysia mojego konia wolnowybiegowego z morda stale w balocie siana musiałabym na 40 min przed jazdą zamykać w boksie, żeby Twojej teorii stało się zadość 🙂 a tak na serio gdzieś mi dzwoni, że były jakieś badania dotyczące wrzodów żołądka, że gdy koń pracuje z wypełnionym żołądkiem to istnieje mniejsze ryzyko wrzodów, bo kwas żołądkowy, który u koni produkowany jest bez przerwy, jest w takim momencie neutralizowany i nie podrażnia śluzówki.
...a tak nawiasem mówiąc, to pewnie na wolności koń uprzejmie prosi drapieżnika o 40 min przerwę przed rozpoczęciem pościgu, gdyż właśnie skonsumował posiłek i nie powinien gwałtownie uciekać 😉
Kastorkowa   Szałas na hałas
16 listopada 2014 05:58
Sądzę, że jako posiłek jest brana pod uwagę pasza treściwa a nie objętościowa, którą koń spożywa non stop. Do owsa raczej koń nie ma dostępu nieograniczonego.
ha, no Rudzik i marysia550 pewnie dobrze znają moją zagwozdkę, bo ja też mam konie wolnowybiegowe i na okrągło coś żrą, bo np. siano mają praktycznie nieograniczone, ale treściwej paszy nie dostają w ogóle, wychodzi na to, że teoria sobie, a konie i tak wiedzą lepiej 🙂
Kręci głową?
Nie wiem czy dobrze kojarzę, ale mój koń robi tak w momencie kiedy się niecierpliwi bądź w jakiś sposób jest na mnie zły (prośba o szybsze tempo na lonży itd.).
maluda nie wiem jak to wytłumaczyć, kręci takie jakby ósemki, mi tez się wydaje, że jest wtedy niecierpliwa, bo zdarza się to tylko jak idę do nich z sianem
A to już wiem.
Czyli myślimy o tym samym.
Rudzik, tak, ale tu mowa o posiłku treściwym, nie objętościowym. Inne pobieranie tej paszy jest i inaczej obciążony żołądek. Poza tym koń w wolnowybiegowym utrzymaniu nie pobiera np. 2 kilogramów paszy w ciągu 20min tylko je mało i cały czas. To jest kompletnie inna sytuacja.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się